NAUJAS FOTOALBUMAS

Paskutinieji LDK piliečiai / The Last Citizens of The Grand Duchy of Lithuania

 

Image

 

2013 sausio 15 d. Kauno miesto muziejuje buvo pristatytas Algimanto Aleksandravičiaus fotoalbumas Paskutinieji LDK piliečiai / The Last Citizens of The Grand Duchy of Lithuania 


 
Paskutinieji LDK piliečiai

Fotomenininkas Algimantas Aleksandravičius, besigilindamas į Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos praeitį, ir Lietuvoje, ir Baltarusijoje, ir Ukrainoje ieškodamas buvusios Lietuvos valstybės nuo Baltijos iki Juodosios jūros didybės atspindžių, negalėjo nepastebėti ir fotografijose neužfiksuoti paskutiniaisiais šios valstybės piliečiais save laikiusių, Lietuvos bajoriškas ir pilietines tradicijas tęsusių poetų Adomo Mickevičiaus (1798–1855) ir Česlavo Milošo (1911–2004) gyvenimo žymių. Autorius plačiai aprėpė Adomo Mickevičiaus gyventas vietas nuo gimtosios Zaosės dvarelio iki mokslų Naugarduke, studijų Vilniuje ar dėstymo Kaune ir tremties Paryžiuje. Nobelio premijos laureato Česlavo Milošo pėdsakų Algimantas Aleksandravičius ieškojo Šeteikių dvarelio liepų alėjoje, prie it veidrodis spindinčios kūdros, senelių ir giminių kapų Šventybrastyje, tarp išlakių Isos slėnio ąžuolų, Kunatų dvare Krasnogrūdoje, paskutinėje prieglobsčio vietoje Krokuvos Šv. Stanislovo bažnyčios kriptoje ir dar daugybėje kitų su poeto gyvenimu susijusių vietovių.

Algimantas Aleksandravičius, su jam būdingu išradingumu susiedamas poetų paliktus gyvenimo kelio ženklus su nūdienos realijomis, pasitelkdamas raiškią fotografijos kompoziciją, o retsykiais ir, regis, atsitiktines detales, žaisdamas besikeičiančios šviesos dėmėmis ar dramatiškais juodų ir baltų tonų santykiais, sukuria įsimintinus vaizdus. Fotografijose atsispindi ne tik dokumentiškai perteiktos poetų gyventos vietos ar aplinka, bet jos dar simboliškai susiejamos su iškilių poetų literatūrine kūryba, o įspūdžiui sustiprinti įpinama ir filosofinė potekstė.

Fotomenininkas yra gerai susipažinęs su Adomo Mickevičiaus ir Česlavo Milošo gyvenimu ir kūryba, ištyrinėjęs beveik visus jų paliktus pėdsakus, ne kartą lankęsis poetų gimtinėse ar bent kiek su jų gyvenimu susijusiose vietovėse. Toks pasirengimas, išsamios žinios, fotografo patirtis, intuicija ir momento pagava, gebėjimas nepasimesti net sunkiausiose situacijose ir leido sukurti įsimintiną fotografijų ciklą „Paskutinieji LDK piliečiai“. Daugybėje fotografijų autorius nuoširdžiai pasakoja apie iškilius lietuvių kilmės lenkų kūrėjus, visą gyvenimą ieškojusius kelio prie savo genties, nuolat kreipusius žvilgsnius į senąją Lietuvą, idealizuotą ir poetizuotą juos kankinusiu ilgesiu.

Stanislovas Žvirgždas

Autorius: Algimantas Aleksandravičius
Dailininkas: Gytis Skudžinskas
Leidykla: Lietuvos fotomenininkų sąjunga
Leidimo metai: 2012

Tiražas: 500 vnt.
Puslapių skaičius: 80

Viršelio tipas: Kietas
Knygos aukštis: 21
Knygos plotis: 23
Kalba: Lietuvių, anglų